Modificări ale condițiilor de tranzacționare aferente CFD-urilor și CFD-urilor pe ETF-uri

Februarie 04, 2021 19:53

Stimați traderi

 

Guvernele naționale din întreaga lume aplică măsuri cu caracter extraordinar pentru a preveni o criză economică anticipată. Valoarea fără precedent a stimulilor monetari nu numai că oferă un sprijin extrem de necesar comunităților noastre locale, dar și transmite unde de șoc în sistemul financiar care, la rândul lor, creează dezechilibre și dinamici ale volatilității ce vor merita să fie consemnate în cărțile de istorie. 

Ca răspuns la provocările cu care se confruntă casele online de brokeraj de valori mobiliare, am decis să operăm următoarele modificări asupra termenilor de tranzacționare a CFD-urilor și CFD-urilor pe ETF-uri aferente conturilor Trade.MT4 și Trade.MT5 :

Tranzacționarea cu efect de levier și CFD-urilor pe acțiunile „penny” și cele cu preț foarte mic

Vom comuta anumite instrumente CFD în modul de tranzacționare „close-only” după cum urmează:

4 februarie 2021

7 februarie 2021

·       Toate CFD-urile și CFD-urile pe ETF-uri dacă prețul curent de piață este mai mic de: 5USD / 5EUR / 5GBP / 5CHF / 25DKK / 50NOK / 50SEK / 5AUD / 500JPY 

·       Toate CFD-urile pe acțiuni ale emitenților a căror capitalizare de piață este mai mică de 1 miliard USD (sau echivalent în alte valute)

 

Limita de expunere pentru fiecare cont de tranzacționare

Începând cu 7 februarie 2021, limita maximă a expunerii aplicabilă unui portofoliu de CFD-uri pe acțiuni și CFD-uri pe ETF-uri va fi de 100.000 EUR pentru fiecare cont de tranzacționare. Dacă valoarea pozițiilor deschise pe aceste instrumente crește peste limita menționată, nu veți mai putea adăuga CFD-uri pe acțiuni sau CFD-uri pe ETF-uri în contul dvs. de CFD-uri. Nu vi se va solicita să închideți niciuna dintre pozițiile deschise (cu excepția cazului în care doriți să faceți acest lucru) în situația în care valoarea portofoliului dvs. de poziții deschise va crește peste această limită.

Comisioane de tranzacționare pentru CFD-urile pe acțiuni și ETF-uri

Oferta noastră de tranzacționare cu comisioane zero pe segmentul CFD-urilor și CFD-urilor pe ETF-uri va ajunge la final pe 15 februarie 2021. Începând din acea zi, fiecare tranzacție cu aceste instrumente va fi supusă unui comision de tranzacționare, așa cum este prezentat în tabelul de mai jos. Ele se vor aplica atât pozițiilor noi, cât și celor vechi, inclusiv celor deschise înainte de 15 februarie. 

Piaţa/Instrumentul

Comision de tranzacționare

Valoare minimă

Statele Unite ale Americii

0,02 USD pe acțiune

1 USD

Germania

0,1% din valoarea de tranzacționare

1 EUR

Franţa

0,1% din valoarea de tranzacționare

1 EUR

UK sau denominat în GBP

0,1% din valoarea de tranzacționare

1 GBP

UK sau denominat în USD

0,1% din valoarea de tranzacționare

1 USD

UK sau denominat în EUR

0,1% din valoarea de tranzacționare

1 EUR

Restul Europei / denominat în EUR

0,15% din valoarea de tranzacționare

1 EUR

Restul Europei / denominat în USD

0,15% din valoarea de tranzacționare

1 USD

Restul Europei / denominat în DKK

0,15% din valoarea de tranzacționare

 30 DKK

Restul Europei / denominat în NOK

0,15% din valoarea de tranzacționare

 10 NOK

Restul Europei / denominat în SEK

0,15% din valoarea de tranzacționare

10 SEK

Restul Europei / denominat în CHF

0,15% din valoarea de tranzacționare

1 CHF

Australia

0,15% din valoarea de tranzacționare

8 AUD

Japonia

0,15% din valoarea de tranzacționare

1.250 JPY


Cu CFD-urile pe acțiuni și ETF-uri, aveți la posibilitatea de a opta pentru a intra atât Long cât și Short pe piață dar și de a tranzacționa în marjă, ca urmare a utilizării efectului de levier. Chiar și în prezența acestor modificări, comisioanele noastre de tranzacționare pentru CFD-uri pe acțiuni și CFD-uri pe ETF-uri rămân extrem de competitive într-o piață în care, deseori, este percepută o taxă minimă de 10 USD pentru CFD-urile pe acțiuni din SUA, de exemplu. La noi, valoarea minimă este de 10 ori mai mică.

Modificări ale nivelului efectului de levier pentru CFD-urile pe acțiuni și ETF-uri

Începând cu 15 februarie 2021, vor intra în vigoare noi niveluri ale efectului de levier, asociate fiecărui CFD pe acțiuni și CFD pe ETF-uri pentru a reflecta condițiile de lichiditate ale respectivului activ de bază și capitalizarea de piață a emitentului acțiunilor sau a activelor administrate („AuM - Assets under Management”, în cazul ETF-urilor). Principiul general este că acțiunile mai puțin lichide ale companiilor de mici dimensiuni vor fi disponibile la tranzacționare cu un efect de levier mai mic. Levierul maxim posibil va depinde, de asemenea, de categoria de client din care faceți parte.

Noile niveluri de levier, mai mari sau mai mici, se vor aplica tuturor pozițiilor noi pe CFD-uri pe acțiuni și CFD-uri pe ETF-uri. Pozițiile stabilite anterior rămân neafectate numai până la următoarea acțiune de tranzacționare pe oricare dintre aceste instrumente. Atunci când vom executa un ordin de tranzacționare de orice tip (inclusiv ordinele stop-loss, take-profit, executările automate ale tranzacțiilor de către un robot / EA și/sau închiderile parțiale), vom aplica instantaneu noul efect de levier tuturor pozițiilor dvs. deschise pe CFD-uri pe acțiuni și ETF-uri. 

Iată câteva detalii:

Caracteristici ale activelor de bază

Noi cerințe de marjă

Clienți de retail

Clienți profesionali

Acțiuni:

  1. constituent al unui indice major: SP500, DJIA30, NQ100, DAX30, CAC40, STOXX50, FTSE100, IBEX35, AEX25, ASX200, Nikkei225 și
  2. capitalizare de piață a emitentului de peste 50 miliarde USD

 

20%

(Efect de levier de 5:1)

 

5%

(Efect de levier de 20:1)

 

Acțiuni:

  1. constituent al unui indice major: SP500, DJIA30, NQ100, DAX30, CAC40, STOXX50, FTSE100, IBEX35, AEX25, ASX200, Nikkei225 și
  2. capitalizare de piață a emitentului între 5 și 50 miliarde USD

ETF-uri :

  1. ETF cu AuM de peste 50 miliarde USD

 

 

20%

(Efect de levier de 5:1)

 

 

10%

(Efect de levier de 10:1)

Acțiuni:

  1. cu prețul situat la peste 5 USD și
  2. capitalizare de piață a emitentului de peste 5 miliarde USD;

ETF-uri :

  1. cu prețul situat la peste 5 USD și
  2. AuM aferent ETF-ului de peste 5 miliarde USD

20%

(Efect de levier de 5:1)

20%

(Efect de levier 5:1)

Toate celelalte acțiuni și ETF-uri care nu se încadrează în niciunul dintre grupurile de mai sus

50%

(Efect de levier de 2:1)

50%

(Efect de levier de 2:1)

 

Suntem gata să vă ajutăm și venim în întâmpinarea dvs.

Momentele provocatoare aduc oportunități și riscuri în fiecare zi. Vedem că unii brokeri chiar au sistat acceptarea de noi clienți în această perioadă, pentru a gestiona riscurile cu care se confruntă. Suntem gata să vă întâmpinăm la bordul Admiral Markets, cât mai repede posibil, oferindu-vă inclusiv o serie de metode gratuite de plată instantanee, pentru un început rapid al tranzacționării cu noi. Suntem mândri să afirmăm că suntem lider de piață în domeniul calității, dat fiind faptul că tocmai ce am obținut, în scurtul timp care a trecut de la începutul anului, premiul „Cel mai bun broker CFD 2021” pe piața din Germania, de către DKI - Deutsches Kundeninstitut.

Monitorizăm îndeaproape evoluțiile din piețele financiare pe măsură ce parcurg teritoriul neexplorat al ciclului curent de dezvoltare economică. În perioadele cu volatilitate ridicată, ca cea din prezent, tranzacționarea poate aduce șanse uriașe - dar și riscuri pe măsură. Ar putea fi o idee bună să ne concentrăm acum asupra instrumentelor cu lichidate ridicată, cum ar fi DAX30, DJI30, Gold și EURUSD. Acestea sunt cele mai tranzacționate instrumente la Admiral Markets în 2020 și noi vă oferim cele mai bune condiții de tranzacționare, la fel ca până în prezent!

Dacă aveți întrebări cu privire la modul în care modificările descrise mai sus vă pot afecta contul de tranzacționare, vă rugăm să nu ezitați să contactați echipa noastră de suport pentru clienți.

 

Cu stimă, 

Admiral Markets

Avatar-Admirals
Admirals
O soluție completă pentru cheltuieli, investiții și gestionarea banilor

Mai mult decât un broker, Admirals este un centru financiar care oferă o gamă largă de produse și servicii financiare. Facem posibilă abordarea finanțelor personale printr-o soluție all-in-one pentru investiții, cheltuieli și gestionarea banilor.